Wkurza mnie WOŚP 

Tak jak w tytule. Kolejny raz nadchodzi ten dzień kiedy gdzie się nie obejrzysz czyha na ciebie wolontariusz z puszką. Wszyscy wokół dumnie prezentują nalepiane serduszka i każdy paradujący bez czerwonego emblematu wygląda i pewnie czuje się dość dziwnie. Presja aby wrzucić do puszki i dostać naklejkę jest ogromna. Radio, telewizja tramwaje, autobusy – wszędzie tylko WOŚP. Doszły jeszcze emocjonalne szantaże w mediach społecznościowych w stylu – „No nie życzę przeciwnikom WOŚP wcześniaka albo chorego dziecka”. Ja nikomu tego nie życzę niezależnie od preferencji charytatywnych, politycznych czy religijnych. Tak było do tego roku.

Nalepka na drzwiach pokoju do rezonansu w CZD.

Od pierwszych spektakularnych sukcesów zaczęły pojawiać się niechętne głosy. Że kradną, że sieją zgorszenie, bo Woodstock, bo to państwo powinno płacić  za takie rzeczy a nie my etc. Potem ktoś opublikował dane i artykuły ile pieniędzy WOŚP zbiera i nie wydaje na sprzęt, a że infografikę przeczyta każdy a już dużo liczb, danych i statystyki to głownie tylko specjaliści od ubezpieczeń więc ludzie zaczęli się wkurzać.

I mają prawo. Każdy ma. Nikt nie musi dawać pieniędzy na WOŚP. Można dać na dowolną inną akcję i też poczuć się dobrze. Albo zebrać samemu więcej kasy i kupić coś czego gdzieś komuś brakuje. To czego robić nie należy to aktywnie i perfidnie przeszkadzać innym w działaniach charytatywnych zwłaszcza kiedy samemu nic podobnego się nie robi.

Wydarzenia tego roku wkurzają mnie jednak jeszcze bardziej. Nagle wiele instytucji i osób nie zaangażowało się w akcje WOŚP bo dostało bardziej lub mniej formalny zakaz odgórny. Nasiliły  się niskiego lotu ataki wśród ludzi z dostępem do mikrofonu oraz wysokim poziomem ignorancji. A co najbardziej przerażające postanowiono wymazać obecność WOŚP w niektórych oficjalnych  miejscach.

Poza oczywistą funkcją społeczna całej akcji, która na jeden dzień otwiera serca i portfele integrując nas w pozytywnej czynności są też fakty czyli to na co idzie zebrana kasa. Nie będę tutaj opowiadała jak to zmieniłam zdanie o WOŚP kiedy Yoda leżał w inkubatorze zakupionym z serduszek bo to nie ja. Sprzęt, który kupują widać. Zwłaszcza w CZD. Mimo, że żyjemy w erze post-prawdy tych faktów nie da się zignorować.

Praktycznie każdy kto został rodzicem po 2002 zawdzięcza akcji, przesiewowe badanie słuchu swojego dziecka. Oczywiście, że ta i pozostałe akcje (leczenie retinopatii i bezinwazyjne wspomaganie oddechu u niemowląt, diagnostyka onkologiczna, leczenie cukrzycy u dzieci i kobiet w ciąży) powinny być finansowane przez NFZ. Ale nie są. Cudownie by było gdyby nagle politycy unieśli się honorem i stwierdzili, że sami kupią i zapłacą za wszystko co finansuje WOŚP a zebrane w tym roku pieniądze można przeznaczyć na inny szczytny cel. Jakoś nie widzę jednak chętnych do przejęcia tych kosztów.

Wkurza mnie to tak bardzo, że rozważam w przyszłym roku zrobienie czegoś więcej niż wrzucenie kasy do puszki i nalepienie serduszka. Mam nadzieję, że złość do tego czasu mi nie przejdzie i wyjdzie z niej coś produktywnego.

4 myśli w temacie “Wkurza mnie WOŚP 

  1. Bez względu na to czy 100% pieniędzy z akcji idzie na sprzęt czy mniej to i tak zasługi są ogromne. Gdzieś obiło mi się o uszy, że Owsiak ma normalną wypłatę z pieniędzy fundacji – i ja to rozumiem. Ciekawe kto z nas dałby radę udźwignąć tak dużą akcję i łączyć to z pracą na etacie? Może gdyby nie miał z tego pieniędzy to nie mógłby się tak poświęcić akcji i nie zbierałby co roku tak ogromnej sumy. Przeciwników Owsiaka jest mnóstwo, ale jakoś nikt nie sprzeciwia się badaniom wykonanym przez sprzęt kupiony dzięki WOŚP.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Może i Owsiak bierze kasę z WOŚP, może i finansuje rzeczy których nie powinien, ale nie powinno mu się umniejszać sukcesu WOŚP. Nikt, zupełnie nikt, nie zrobił tyle dla kraju i jego obywateli co Owsiak. Leżąc w szpitalu widziałam tę ilość sprzętu z serduszkami. Pytam się dlaczego nasz rząd go nie sfinansował? Skoro Owsiak jest zły to niech rząd weźmie na swoje barki ten cały ciężar i zrobi w końcu coś co należy.

    Polubione przez 1 osoba

  3. Nie znoszę jątrzących polityków, którzy sami niewiele robią dla poprawy sytuacji chorych – a taką piękną akcję próbują odrzeć z jej szlachetności. To aż przerażające, ile w nich jadu.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s